Дитячі хвороби
Дифтерія
Інкубаційний період – 5 — 8 днів.
Дуже небезпечне захворювання, яке можна попередити, Якщо дитина одержала три ін’єкції проти дифтерії в перший рік життя, а потім додаткові щеплення в один рік і кожні наступні три роки, вона практично захищена від захворювання на дифтерію. Хвороба починається із загальної слабкості, почервоніння у горлі і високої температури. На мигдаликах утворюються білі плями, які можуть поширитися на все горло. З’являється кашель, утруднюється дихання. Як правило, дитину у разі підозри на дифтерію госпіталізують.
Скарлатина
Інкубаційний період – 7 — 8 днів.
Починається вона найчастіше запаленням зіва, блюванням, високою температурою, головним болем. Через 1-2 дні на теплих, вологих ділянках шкіри - в промежині, пахвинних ямках - виникає сип, і має вигляд однорідного почервоніння. Потім сип може поширитися на інші ділянки тіла, але навколо рота шкіра завжди залишається блідою. Горло дуже червоне. Починає червоніти і язик.
Скарлатина спричинюється стрептококовою інфекцією, дитина може її отримати від людей, що хворіють на ангіну чи просто від носіїв стрептококів. Нагляд лікаря повинен забезпечуватися протягом усього періоду хвороби. Слід сеча, біль у суглобах, повернення високої температури, тощо.
Крім того, підступність хвороби полягає у виникненні ускладнень уже після того, як дитина повністю одужала. Причина - переохолодження організму протягом 10-15 днів після зникнення останніх симптомів.
Вітряна віспа
Інкубаційний період – 10— 12 днів.
Першою ознакою захворювання є виникнення прищиків на обличчі і тілі. Біля основи прищиків шкіра червона. Згодом вони лопаються і утворюється кірочка, а нові з’являються протягом чотирьох днів.
У дорослих дітей може бути головний біль і загальна слабкість за день до появи віспин. Маленька ж дитина не помічає таких симптомів.
Спочатку температура тримається в нормі, а потім підвищується. Віспини, як правило, сверблять. Дитину тримають у ліжку протягом появи нових віспин. Свербіння можна частково зняти теплою ванною, в якій розчинено соду чи розчинений крохмаль. Зривати кірочку з пухирів неприпустимо. Хворого ізолюють до п’ятого дня від появи останньої віспини. Засохлі кірочки віспин не заразні.
Паратиф (свинка)
Інкубаційний період – 11— 23 дні.
Це захворювання слинних залоз, які розташовані у впадині мочки вуха. Спочатку запалена залоза заповнює впадину, а потім набрякає увесь бік шиї. Дитина скаржиться на біль біля вуха і у горлі за день до появи пухлини. Температура спочатку невисока, але вона може піднятися на 2-3 день. Паратиф у середньому триває до 7-10 днів.
Слід пам’ятати, що у хлопчиків у період статевого дозрівання інфекція може пошкодити одне чи обидва яєчка, а це може бути причиною безпліддя. Паратиф - заразне захворювання і, як вважає більшість спеціалістів, на нього можна перехворіти два рази. Дитину тримають у ліжку, доки не спаде набряк на шиї.
Деякі діти не можуть їсти кислі продукти оскільки це подразнює запалені залози, але інші із задоволенням їдять лимони, що вкрай важливо для підвищення опірності організму. Необхідна обов’язкова консультація лікаря щодо засобів лікування.
Кір
Інкубаційний період – 9— 16 днів.
Починається захворювання як простуда у тяжкій формі, що має тенденцію до посилення. Очі червоніють і сльозяться. У дитини спостерігається сильний і сухий кашель. Температура підвищується з кожним днем, приблизно на четвертий день за вухами з’являються рожеві плями, які згодом поширюються на обличчя і все тіло.
Плями з часом набувають темного забарвлення. Температура залишається високою, доки плями вкривають все тіло , а потім вона поступово починає знижуватись. Якщо температура залишається високою, то слід думати про ускладнення хвороби. Ускладненнями можуть бути бронхіт, пневмонія, вушні абсцеси тощо. Доки тримається висока температура, дитина не має апетиту і може їсти тільки рідку їжу.
Якщо світло дратує дитину, слід заштормити вікна. В кімнаті має бути тепло. Не можна допускати до дитини людей з ознаками простуди, оскільки саме мікроби є причиною ускладнень.
Полегшити перебіг захворювання можна своєчасним введенням гамма-глобуліну, дія якого триває близько двох тижнів.
Коклюш
Інкубаційний період – 5— 14 днів.
Першого тижня у дитини з’являється нежить і сухий кашель. Нежить згодом проходить, а кашель залишається. Тільки наприкінці другого тижня може з’явитися підозра на коклюш. Спостерігається судорожний кашель (8-10 раз на одному диханні), після тривалих нападів кашлю може початися блювання.
Сильний кашель на початку першого тижня свідчить про те, що дитина захворіла на коклюш.
Це захворювання може тривати від 4 тижнів до 2-3 місяців і становить надзвичайну небезпеку, особливо для дітей віком до двох років. Головна небезпека у загальному виснаженні організму й ураженні нервової системи. Більшість дітей відчувають себе краще, якщо в приміщенні прохолодно, але слід уникати переохолодження.
Карантин триває протягом двох тижнів від зменшення кашлю. Якщо з хворим контактувало немовля, останньому слід негайно заробити ін’єкцію проти коклюшу, оскільки для немовляти коклюш так само небезпечний, як і чума.
Краснуха
Інкубаційний період – 12— 20 днів.
Ознак простуди майже немає. Може спостерігатися лише почервоніння у горлі. Температура рідко коли перевищує 38,5° С і дитина може почуватися нормально. В перший день захворювання з’являється сип, який має вигляд плоских рожевих плям, які потім стають блідішими і зливаються, так що тіло має вигляд одного суцільного запалення.
Найхарактерніший показник краснухи - сильне збільшення запалення лімфатичних вузлів за вухами і на шиї.
Вони можуть набрякати що до виявлення ознак захворювання.
Краснуха небезпечна також для жінок на перших трьох місяцях вагітності, оскільки це може негативно вплинути на плід.
За тиждень краснуха проходить, якщо не з’являються ускладнення.
Лікувальні заходи призначає лікар-інфекціоніст.