Купальний сезон
Правило номер один - не залишати дітей у воді без нагляду - на жаль , багато батьків ігнорують. Особливо ті з них, хто вважають, що чадо добре плаває. Проте, погодьтеся, ногу може звести у будь-кого, навіть у найдосвідченішого плавця. Тому ні в якому разі не дозволяйте дитині запливати далеко від берега.
Якщо ви збираєтеся на море (чи відправляєте дитину в табір), поясніть йому, що купатися можна на спеціально обладнаних пляжах. У сильний шторм підходити до води не можна: накриє хвилею. До речі, якщо ви плануєте поїхати на океанське узбережжя, майте на увазі, що там тим більше небажано купатися на диких пляжах. Океан підступний своїми прибережними течіями, здолати які нелегко навіть бувалим плавцям. Але навіть якщо ви не плануєте поїздку на південь, а хочете провести відпустку на дачі, все одно не варто розслаблятися.
Сільські водойми, будь то ставок або річка, теж не нешкідливі. На дні може валятися усе, що завгодно - від розбитих пляшок до … двигунів тракторів. Тому, перше ніж відпустити дитину у вільне плавання, досліджуйте дно!
Засмагаємо з розумом. Засмага - ознака того, що «літо я провів добре». Але одна справа рівна красива засмага, а інша - опіки і пухирі. Проте дитяча шкіра, незалежно від того, блондин ваша дитина або брюнет, особливо чутлива до сонця. Тому дітям будь-якого віку не завадить додатковий захист. Нагадаємо основні правила.
По-перше, не з’являйтеся на сонці з дитиною з 12 до 16 (але і у безпечні години привчайте дитину користуватися сонцезахисною косметикою). Пляжна парасолька не врятує від перегріву - пісок відбиває близько 60% променів. Тінь від дерева - теж сумнівний притулок від світила.
По-друге, привчіть дитину не виходити з будинку без головного убору. Інакше і до сонячного або теплового удару недалеко. Пам’ятаєте легенду про відважного грецького гінця, що пробіг без зупинки від Марафонської долини до Афін, щоб розповісти про перемогу над персами? Той самий гонець впав намертво, ледве встигнувши донести хорошу звістку. І нехитро - чи жарт, бігати з неприкритою головою в спеку! Цю сумну історію дітям розповідати не обов’язково, досить просто пояснити їм, чим загрожує тепловий або сонячний удар (нагадаємо основні симптоми: слабкість, нудота, блювота, втрата свідомості, підвищення температури тіла та ін.. Якщо, не дай бог, таке сталося з дитиною, негайно викликайте лікаря. До його приходу перенесіть чадо в прохолодне місце, поклавши на голову вологий рушник).
Не пропонуйте дитині купатися, якщо температура повітря нижча 22-24 градусів, а води - нижча 20 градусів. Сильний холодний вітер теж може стати «медвідвідом».
Купатися рекомендується не раніше, ніж за годину після їди. Після того, як дитина поплескається у воді хвилин 10-15, постарайтеся заманити її на берег. Чекати, поки у дитини з’явиться озноб або синява на губах, ні в якому разі не можна!
Якщо ваш малюк сильно розігрівся на сонці, забороніть йому з розгону влітати у воду. Нехай входить «частинами», спочатку по коліно, потім - до пояса, потім - по груди. Організм повинен звикнути до контрасту температур.
Привчайте дитину розтиратися після купання рушником: краплі води «працюють» як лінзи, що притягують сонячні промені. Обов’язково майте при собі запасну пару білизни. Цистит - не така вже рідкість серед дітей. Особливо важливо переодягатися в сухе дівчаткам, щоб уникнути надалі проблем з сечостатевою системою.
Після того, як дитини 15-20 хвилин по засмагає на сонечку, запропонуйте їй перейти в тінисте місце. Можна надіти на нього бавовняну біло сорочку - такий одяг пропускає не більше 6: сонячних променів. І не забудьте про панаму!
По-третє, обов’язково придбайте чаду сонцезахисні окуляри.
Але саме сонцезахисні, а не просто темні. І не в підземному переході або на ринку, а в оптиці. Офтальмологи стверджують, що навіть відбите (від піску, будівель) сонячне світло шкідливе для сітківки ока. Що може бути краще для загартування дитини, ніж купання та сонячні ванни!. Ось декілька простих правил, яким треба слідкувати при знаходженні дитини на пляжі.