top of page

 

 

      Діти - дорогоцінні істоти, які дарують нам відчуття нескінченного щастя. Батьки готові подарувати їм усе найкраще, годувати вишуканими стравами,купувати бажані іграшки, навчати у найпрестижніших навчальних закладах і тому подібне. Але з часом раптом помічають, що син або дочка багато вередує, нервує,  починає погано вчитися в школі і швидко втомлюватися. Починаються тривалі походи до лікарів, але виявляється, що дійсна причина полягає в тому, що дитина не отримує збалансованого в кількісному і якісному відношенні харчування, здатного задовольнити всі пластичні і енергетичні потреби організму, що росте.

    Здоров’я дитини, як і дорослої людини, в значній мірі визначається його харчовим статусом, тобто ступенем забезпеченості організму енергією і харчовими речовинами ( в першу чергу ессенціальними). Будь -яке відхилення від формули збалансованого харчування призводить до певного порушення функцій організму.

     Їжа містить безліч хімічних сполук - як органічних, так і мінеральних. Частина з них використовується організмом для побудови структурно- функціональних компонентів клітин і отримання енергії - це, власне, основні харчові речовини (жири, білки, вуглеводи). Друга частина органічних речовин - це мінорні харчові речовини, які необхідні  організму в малих дозах. До них відносяться, зокрема, вітаміни.

          Вітаміни - життєво необхідні низькомолекулярні біологічно високоактивні сполуки різної хімічної природи, що не синтезуються в організмі (В2, РР, С , В12, А , Е) або синтезуються в недостатній кількості (В1, В6, Dс, Вс,) надходять з їжею і виконують функцію прискорювачів обмінних процесів.

 

Вітамінна недостатність

    Найважливішими причинами розвитку вітамінної недостатності у дітей є: передчасні пологи, спадкове порушення нормальної кишкової мікрофлори, штучне вигодовування, особливості обміну речовин, захворювання органів шлунково-кишкового тракту, наявність гельмінтів, інфекційні захворювання (особливо вірусні)

       Наслідки дефіциту вітамінів у дітей виявляються погіршенням самопочуття, зниженням розумової і фізичної працездатності, порушенням процесів детоксикації чужорідних речовин в організмі і функціонування імунних системи, уповільненням темпів фізичного і психічного розвитку, хронізацією захворювань та ін..

   Профілактика дефіциту вітамінів у дитини повинна починатися ще в антенатальному періоді. Доцільно рекомендувати вагітним жінкам повноцінну дієту, збагачену всіма мікронутрієнтами. Для новонародженого і дитини перших 6 місяців життя рекомендується природне вигодовування зі своєчасним введенням продуктів прикорму.

  У дітей від одного року профілактика гіповітамінозу проводиться за допомогою призначення повноцінної збалансованої дієти та індивідуального прийому спеціальних полівітамінних препаратів. Це в рівній мірі стосується і дітей дошкільного і шкільного віку.

Корисні для організму вітаміни та мінерали

Вітамін А                       Зір, шкіра, кістки, зуби і ясна

Вітамін В 1                     Обмін речовин, робота м’язів

Вітамін В2                      Енергія, зір, шкіра

Вітамін В6                      Нервова система, вироблення білків

                                         та червоних кров’яних тілець

Вітамін В12                    Нервова система, правильний ріст дітей

Вітамін С                        Імунна система, кістки

Вітамін Д                        Регулювання кальцію та фосфору,

                                          кістки та зуби, імунна система

Вітамін Е                         Захист тканин і клітин від пошкоджень

Вітамін Н                        Обмін речовин, ріст волосся

Вітамін К1                      Згортання крові, запобігання появі синців

Фолієва кислота           Оновлення клітин, нервова система, покращення травлення

Пантотенова кислота     Обмін речовин, відтворення тканин

        Вітамінні препарати необхідно обирати відповідно до віку дитини: дітям від 2 до 4 років — жувальні таблетки (вітамінно-мінеральні комплекси), старшим 4 років - таблетки та капсули. Для дітей старшого віку, бажано щоб препарат містив вітаміни А, Е, С, кальцій, йод та селен. Дітям, які мають схильність до алергічних реакцій краще обирати препарати, що не містять барвників, а дітям з цукровим діабетом - без цукру.

      Приймати вітаміни краще під час або одразу після їжі, переважно вранці.

Необхідно обов'язково проконсультуватися з педіатром стосовно вибору вітамінного препарату та тривалості курсу вітамінопрофілактики.

       Призначати препарати повинен лише кваліфікований лікар!!!

Сумлінно виконуйте всі призначення педіатра, пам'ятайте, що самолікування може зашкодити дитині.

Вітаміни для дітей

Всі вітаміні смачненькі

І солодкі, і кисленькі.

Їжте діти їх охоче

Кожен, хто коли захоче.

Щоб були ви здоровенькі

І красиві й рум’яненькі,

Щоб росли міцними й дужими,

До хвороб були байдужими!

bottom of page